مرور نیوز:برگزاری نمایشگاه انبساط در خانه هنرمندان ایران

ه گزارش مرور نیوز ، جلسه نقد و بررسی نمایشگاه سالانه‌ی آثار انجمن هنرمندان سفالگر با عنوا‌ن انبساط، روز دوشنبه، سوم دی‌ماه با حضور مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کیوریتورهای نمایشگاه و منتقدان در دو پنل از ساعت 17 تا 20 در سالن استاد جلیل شهناز خانه‌ی هنرمندان ایران برگزار شد.

هادی مظفری گفت: در سال‌های اخیر برگزاری تعدادی از بینال‌ها در حوزه هنرهای‌تجسمی با تاخیرهای چندین ساله رو به رو بوده که این اتفاق دلایل مختلفی داشته است. جابه جایی هیئت مدیره انجمن‌ها،برخی اختلاف نظرها و…گاهی باعث تاخیر در برگزاری دوسالانه‌ها شده است. ما با انجمن‌ها قرار گذاشتیم تا برنامه‌ها و نیازمندی‌های خود را اعلام کنند که نتایج خوبی هم در پی داشت. انجمن‌های تجسمی برنامه‌ها و پیشنهادهای مختلفی داشتند، مانند ده روز با عکاسان که به همت انجمن عکاسان برگزار شد یا گسترش سالانه‌ی سرو نقره‌ای در انجمن صنفی طراحان گرافیک. این نمایشگاه هم یکی از سه طرح پیشنهادی انجمن هنرمندان سفالگر بود که از آن حمایت کردیم و طرح‌های دیگر این انجمن نیز به‌زودی عملی خواهند شد‌.

مظفری همچنین درباره نمایشگاه انبساط توضیح داد: در دیداراز این نمایشگاه به یک واژه رسیدم؛ گفت‌وگو. اینکه انجمن هنرمندان سفالگر از چهار هنرمند خبره و حرفه ای ، با رویکردهای مختلف دعوت کرده تا هر کدام با نگاه خود و انتخاب هنرمندان مورد نظر،آثار خود را به نمایش بگذارند . تلاش این هنرمندان برای ایستادن کنار یکدیگر و یکپارچه شدن در عین تفاوت‌ها، قابل تحسین و تامل است‌. ما امروز در هنرهای تجسمی یک خانواده‌ی بزرگ هستیم؛ شاید نزدیک به دویست هزار نفر. این خانواده بزرگ بدون گفت‌و‌گو و تعامل بی‌شک نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد. بابت این نمایشگاه به انجمن هنرمندان سفالگر ایران تبریک می‌گویم.

در ادامه « فرزاد فرجی»، مدیرعامل و رییس هیئت مدیره انجمن هنرمندان سفالگر، ضمن تشکر از حضور مدیر کل هنرهای تجسمی و هنرمندان  در این نشست گفت: هیئت مدیره‌ی انجمن هنرمندان سفالگر در این دوره تلاش کرده تا فضایی برای ارائه‌ی آثار هنرمندان سرامیک فراهم شود. امروزه هنرمندانی در حوزه سرامیک هستند که نگاه‌های متفاوت اما گسترده و تاثیرگذاری به این هنر دارند.ما از آنها دعوت کردیم تا دور هم جمع شوند. این هنرمندان در فضای دانشگاهی و فضای عمومی هنرهای تجسمی فعال هستند. ما در این تجربه، فرصت داشتیم تا بر روی جریان معاصر سرامیک ایران مطالعه‌ای داشته باشیم . در ادامه نیز مستندات و کتابی که حاصل این نمایشگاه است به کمک اداره کل هنرهای‌تجسمی جمع‌آوری و منتشر خواهد شد تا مدارک و اسناد قابل رجوعی برای ادوار آینده‌ی انجمن و جامعه‌ی سرامیک ایران باشد.

در ادامه نشست چهار کیوریتور نمایشگاه بهزاد اژدری، رجحانه حسینی، مجید ضیایی و امید قجریان درباره‌ی رویکردشان به هنر سرامیک و شیوه‌ی فراهم آمدن نمایشگاهشان با مخاطبان سخن گفتند.

پنل دوم این نشست با حضور «فواد نجم‌الدین» و «زروان روح‌بخشان » منتقدان حوزه سرامیک و سفال ادامه یافت .  منتقدان درباره‌ی نسبت سرامیک با هنر معاصر و مدرن و اهمیت این نمایشگاه سالانه و حرکت رو به جلوی سرامیک ایران صحبت کردند. این جلسه‌ی سه‌ساعته با میزگرد کیوریتورها و منتقدان به پایان رسید.

شایان ذکر است،نمایشگاه «انبساط » به همت انجمن هنرمندان سفالگر و با حمایت و همکاری اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهار بخش به صورت مجزا از هم، در چهار گالری خانه‌ی هنرمندان ایران برگزار شده‌است. «تکثر» به کیوریتوری بهزاد اژدری در گالری ممیز، «تحول‌انگاره» به کیوریتوری رجحانه حسینی در گالری زمستان، «نگران» به کیوریتوری مجید ضیایی در گالری میرمیران و «ناکجایی» به کیوریتوری امید قجریان در گالری پاییز بخش‌های مختلف این نمایشگاه هستند.

گفتنی ست،این نمایشگاه تا دهم دی‌ماه ادامه خواهد داشت. علاقمندان برای تماشای‌آثار می‌توانند همه روزه به‌جز شنبه‌ها از ساعت ۱۳تا 20 به خانه هنرمندان ایران به نشانی خیابان طالقانی، خیابان موسوی شمالی مراجعه نمایند.