هنر آنلاین: نمایشگاه سالانه‌ آثار انجمن هنرمندان سفالگر “انبساط” افتتاح شد

نمایشگاه سالانه‌ی آثار انجمن هنرمندان سفالگر با عنوا‌ن “انبساط”، روز جمعه سی‌ام آذر ماه با حضور جمعی از مسئولین و هنرمندان، در خانه‌هنرمندان افتتاح شد.

به گزارش هنرآنلاین، این نمایشگاه به همت انجمن هنرمندان سفالگر و با همکاری اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شده‌ است.

انبساط توسط چهار کیوریتور انتخاب شده و در گالری‌های خانه هنرمندان ایران در حال برگزاری‌ست. “تکثر”به کیوریتوری بهزاد اژدری در گالری ممیز، “تحول‌انگاره” به کیوریتوری رجحانه حسینی در گالری زمستان، “نگران” به کیوریتوری مجید ضیایی در گالری میرمیران و “ناکجایی”به کیوریتوری امید قجریان‌لو در گالری پاییز از بخش‌های مختلف این نمایشگاه هستند.

این نمایشگاه پس از سخنرانی اعضای‌ انجمن هنرمندان سفال و اردشیر میرمنگره معاون هنری اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نمایندگی از مدیر‌کل هنرهای‌تجسمی آغاز به کار کرد. میرمنگره پس از خوشامدگویی و عرض خیرمقدم به بازدیدکنندگان درباره نمایشگاه این‌طور گفت: امروزه نمی‌شود بین هنرها مرزبندی قائل شد، در همین راستا به نظر می‌آید این نمایشگاه می‌تواند طیف وسیعی از مخاطبان را همراه خود کند. همه‌ی هنرمندان این نمایشگاه سال‌ها در این حرفه تجربه کسب کرده‌اند و دارای پیشینه‌های آموزشی و هنری در این رشته هستند.

فرزاد فرجی، مدیر انجمن هنرمندان سفال درباره عنوان نمایشگاه این‌طور گفت: در جریان رویکردهای معاصر سفال و گرایش‌های جداگانه‌ی هر چهار هنرمند کیوریتور حاضر در نمایشگاه و همچنین بسط پیدا کردن و گسترده شدن تجربیات و گستردگی طیف آثار در سرامیک ایران هستیم، از این رو برای نام‌گذاری این نمایشگاه از عنوان”انبساط” استفاده کردیم که در واقع ترجمه و بیانگر وضعیت و جریان‌های روز این حوزه است.

محمدمهدی انوشفر هنرمند سفالگر و مدرس درباره این نمایشگاه گفت: نزدیک به یک ماه است که در جریان این نمایشگاه هستم، چهار گروه توانسته‌اند ایده‌های خود را تکمیل کنند و به این مرحله برسانند. نتیجه‌ی پروسه‌ی کاری آنها اتفاق خوبی را رقم زده، از این جهت می‌توانم ،بگویم با دیدن این آثار به آینده‌ی سفال و سفالگری در ایران بسیار امیدوار شدم. سفال در دنیا جایگاه مهمی دارد و خوشحالم که هنرمندان این حوزه در حال پویایی و شکوفایی هستند. این رویداد روند خوبی دارد و به نظر می‌آید در نمایشگاه‌های سالانه‌ی بعد شاهد پیشرفت های بیشتری هم خواهیم بود.

در ادامه سهراب هادی، نقاش و مدرس پس از بازدید از نمایشگاه گفت: نکته‌ای که در کلیت این مجموعه نظر مرا به خود جلب کرد، نگاه سورئال و نویی بود که که هنرمندان این مجموعه‌ها به سفال داشته‌اند. نگاه‌هایی که از عالم خیال آمده بودند و از نگاه‌های سنتی و تجربه‌های پیشین هنرسفال ما فراتر رفته‌اند. در ترکیب‌های رنگی هم انتخاب‌های بدیع و نویی دیدم که در کنار اختصار فرم قابل توجه از آب درآمده‌‌اند.

گفتنی ست ،نمایشگاه سالانه‌ی انجمن هنرمندان سفالگر با عنوان “انبساط” تا دهم دی‌ماه ادامه خواهد داشت. علاقمندان برای تماشای‌آثار می‌توانند همه روزه به‌جز شنبه‌ها از ساعت ۱۳ به  خانه هنرمندان ایران به نشانی خیابان طالقانی، خیابان موسوی شمالی مراجعه نمایند.

متن خبر برگرفته از سایت هنر آنلاین است.