جان کانکو

رزومه هنری: Jun Kaneko

توضیحات:

“جان کانکو” متولد سال 1942 در ژاپن است. در دوران نوجوانی نقاشی رو با “ساتوشی اگاوا” گذروند. وی در سال 1963 برای ادامه تحصیل در موسسه هنری “چونارد” به آمریکا رفت. آشنایی اش با “فرد مارر” سبب شد که نسبت به مجسمه های سرامیکی گرایش پیدا کند. در دوره ای که جنبش معاصر سرامیک در آمریکا مطرح بود او با پیترولکاوسپاول سُلدنر و جری روت من, در کالیفرنیا کلاس های درسی را گذراند. در همین دهه, خودش نیز در مدارس ملی هنر و کالج اسکریپ مدرسه دیزاین رُدآیلند و آکادمی هنرتدریس می کرد.

جان از سال 1986 در چندین کارگاه تجربی کار کرد که شامل: مرکز سرامیک اروپایی ها در هلند, شرکت سرامیک اوتسکا اومی در ژاپن, ورکشاپ پارچه در فیلادلفیا, مرکز شیشه در پورتلند, مرکز تابستانی هنر در هاربور می شد. در طول کار حرفه اش، برای تحقق بخشیدن  به ساخت مجسمه های بزرگ و دست ساز از تسهیلات صنعتی استفاده کرد. اولین پروژه اش در سال 82-83 در اوماها بریکورک بود. مجسمه‌های پروژه فرمونت بعدها در سالهای 92تا94 و اخیرا در سالهای 2004تا2007 پروژهپیتزبرگ کامل شده است. اخیرا جان در استدیو راکو کورناواکا کار می کند و لعابهای جدید و غیرقابل پیشبینی در “راکو” را تجربه می نماید.

جان کانکو به شدت مجذوب چیدمان هایی است که تعاملات اجتماعی را ارتقا می دهد. بیش از 60 پروژه پابلبک آرت داشته که شامل: کاشی کاری دیوار مرکز آکواریوم به طول 3050 فوت در بوستون, دیوار بلند ساختمان 3طبقه در کتابخانه دانشگاه کانکتیکات , برج شیشه ای 88 فوتی بوفه مرکز سرطان در اوماها, چیدمان بزرگ موقت دراوساکای ژاپن و شهر کانساز و دس میونزلس آنجلس و در مرکز بین المللی اقتصادی در شانگ های. آثارهنری  او در نمایشگاه های گروهی و فردی داخلی و خارجی زیادی به صورت سالانه در بیش از 70 موزه نمایش داده می شود. وی دکتری افتخاری از دانشگاه کالج هنرنبراسکا و دیزاین ماساچوست کالج هنر رویال در لندن را گرفته است.

جان کانکو زمینه های مختلفی را برای بیان هنری خود آزموده است به عنوان مثال می توان به طراحی لباس برای سه اوپرا در آمریکا اشاره کرد. در سال 1998 جان و همسرش سازمان غیرانتفاعی را برای خدمت به جامعه به عنوان فضای باز برای خلاقیت تاسیس کردند.

مترجم: مائده کدخدازاده

ویراستار:آرزو زرگر.

برخی از نمونه کارهای هنرمند: